Słowenia – idealne miejsce na udany wypoczynek

Mimo, że zajmuje zaledwie 20 tys. km² ( przypomnę, że powierzchnia Polski to 312 679 km²), znaleźć tu można miejsce dla każdego. Z jednej strony morze, z drugiej piękne góry, a wszystko oddalone od siebie o maksymalnie 200 km.Czego chcieć więcej na urlopie?

1. Na dobry początek warto wybrać się nad jezioro Bled. Aby tam dotrzeć, trzeba z Ljubljany wyjechać w kierunku północnym i po 54 km będziemy na miejscu. Spacer wokół jeziora i wejście na zamek na skale to przyjemny spacer ( 1-2 h.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAGdy już jesteśmy w tej okolicy możemy wybrać się nad drugie jezioro - Bohonj oraz do wąwozu ( Blejski Vintgar ), 5 km od Bledu dalej na północ. Bilet wstępu kosztuje 4 EUR. Trasa spaceru biegnie wzdłuż rzeki, punktem kulminacyjnym jest piękny wodospad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Idąc dalej dojdziemy do Narodowego Parku Triglav skąd rozpoczynają swój bieg szlaki piesze na górskie szczyty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Warto zatrzymać się na noc w Ljubljanie by podziwiać jej zabytki właśnie nocą, a w dzień skorzystać z bardzo dobrej lokalizacji stolicy i zaplanować jednodniowe wycieczki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3. Kamnik - miasto oddalone od stolicy o 32 km na północny - wschód, wielokrotnie nagrodzone jako najpiękniejsze miasto Słowenii oraz najlepsze miejsce do zamieszkania. Niska zabudowa i sąsiadujące góry sprawiają, że można się tu poczuć jak w Alpach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trasa na szczyt jest dość stroma, dlatego koniecznie trzeba ze sobą zabrać górskie buty i ubranie z długim rękawem, bo od momentu gdy dojdzie się do Zielonej Doliny wiatr przestaje być przyjemny.OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oznaczenia na szlaku jak widać na poniższym zdjęciu - czerwono - biała kropka, czasem namalowana na drzewie czasem na skale, czasem niestety nigdzie. Na początku niestety można trochę zabłądzić jednak na rozdrożach najlepiej kierować się w lewo. I dalej wypatrywać kropek.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No Comments Yet.

Leave a comment