Lista szczepień

W zależności od miejsca wyjazdu szczepienia są bardziej lub mniej potrzebne. Zazwyczaj wychodzę z założenia, ze jeśli ma się coś stać to się stanie, ale warto zachować zdrowy rozsądek.

Nie pojedziemy do Azji, Afryki, Ameryki Południowej bez szczepień, to pewne. Oczywiście można próbować, ale zdarza się, że na lotnisku służby celne mogą nas poprosić o okazanie "żółtej książeczki" czyli własnie karty szczepień.

Najważniejsze jest szczepienie na zakażenie wątroby typu A i B, dlatego to należy zaplanować właściwie w tym samym czasie, kiedy podejmujemy decyzję o wyjeździe, ponieważ szczepienia są podawane w 3 dawkach w określonym odstępie czasowym.

Pozostałe szczepionki są właściwie kwestią naszego wyboru, warto zawsze skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie i sprawdzić informacje na stronach odpowiednich instytucji,

Szczepienia»

Niestety na wyjeździe z chorobami nie ma żartów, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej. Jeśli jednak jedziemy w miejsca gdzie szczepienia nie są wymagane, pamiętajmy o przygotowaniu apteczki.

Do mojej czerwonej torebki z krzyżykiem zawsze pakuję tabletki przeciwbólowe, które można kupić bez recepty oraz bandaż, plaster, wodę utlenioną. Jeśli wyjazd jest dłuższy niż 2 tygodnie, proszę lekarza internistę o przepisanie antybiotyku "na wszystko", tak w razie czego. I najważniejsze, tabletki na biegunkę. Niestety nasz przewód pokarmowy może się zbuntować nawet w najbardziej cywilizowanym kraju, więc lepiej nie zapomnieć o jakimś cudownym środku na takie dolegliwości.

No Comments Yet.

Leave a comment