Gruzja- Vardzia i okolice

Kompleks zabytków skalnego miasta Wardzia (300 km od Tbilisi, 30 od najbliższej miejscowości Aspindza), wysokość 1300 m n.p.m

Wjazd do kamiennego miasta, jest bardzo malowniczy . Poruszamy się wijącą się serpentynami, wąską, asfaltową droga. Po prawej stronie malowniczo, głębokim wąwozem płynie rzeka Mtkvari, a dookoła otaczają nas kamienne góry. Gdy przyjrzymy się z bliska, krajobraz przypomina ten, który zaobserwować możemy na amerykańskich westernach, jednym słowem jest co podziwiać. Na obejrzenie skalnego miasta oraz pochodzeniu po okolicznych górach wystarczą spokojnie 2 dni, jest co cudowne miejsce na odpoczynek. Marszrutka zatrzymuje się u podnóża skalnego miasta przed rzeką, znajdziemy tu mały hotelik oraz pole namiotowe. Pole namiotowe jak na warunki gruzińskie jest dosyć dobrze zaopatrzone, mamy tu małą restauracyjkę (jedzenie warte polecenia) oraz drewniany domek który można wynająć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Główną atrakcją pola namiotowego, oprócz pięknego widoku na panoramę skalnego miasta jest gorące źródło. Na skraju pola stoi wielka drewniana szopa, która przypomina opuszczoną ruinę. W środku owej szopy znajduje się dosyć duży basen z bardzo gorąca wodą siarkową, która leje się z gumowego węża. Pomimo odpychającego budynku (który lata świetności definitywnie ma już za sobą) wykąpanie się w gorącej mineralnej wodzie po podróży jest bardzo przyjemne. Po długiej wędrówce ciepły prysznic jest najlepszą nagrodą za poniesione trudy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fani wody trochę zimniejszej też mają możliwość się wykom pac, gdyż pole namiotowe leży tuż nad wspomnianą wyżej rzeką Mtkvari. Jeżeli dobrze ustawimy namiot, o poranku może powitac nas taki o to piękny widok.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miejsce warte polecenia, gdyż oprócz pięknego widoku można tu odpocząć po trudach podróżowania po Gruzji i przygotować się w spokoju i w miarę dogodnych warunkach do dalszej wyprawy.

Skalne miasto

Skalne miasto widnieje na Światowej Liście UNESCO i absolutnie nie jest to żadne nadużycie. Jest to kompleks komnat (jest ich ponad 600) i tuneli wykutych w piaskowcu, całkowita powierzchnia to około 40 tysięcy kilometrów kwadratowych a całość jest wysoka na trzynaście pięter. Wystarczy przejść rzekę przez most i już będziemy u podnóża budowli. Bo wykupieniu biletu kierujemy się w górę i idziemy asfaltową droga (około 15 minut) a dalej wchodzimy już po kamiennych schodach. Początek budowy kompleksu datuje się na rok 1156 a za oficjalna datę ukończenia możemy przyjąć rok 1202. W latach swej największej świetności miasto liczyło 3000 komnat, winiarnie, liczne skalne źródła i posiadało wszystko co potrzebne było do życia mieszkańcom. Niestety do dziś przetrwała tylko jedna trzecia część miasta a to za sprawą wielkiego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Gruzję niedługo po jego całkowitym wybudowaniu. Na zdjęciu poniżej zauważyć możemy jakie rozmiary miało skalne miasto w swoich latach świetności oraz jak niewiele po nim pozostało.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziś w skalnym mieście mieszkają w swoich celach mnisi i znajduje się tam kościół. Podczas wejścia do świątyni trzeba bardzo uważać na swój strój, gdyż kapłani są pod tym względem bardzo restrykcyjni. Kobiety muszę przepasać się jedną z długich chust, leżących przed wejściem a nasze zachowanie nie powinno godzić w powagę miejsca w którym się znajdujemy. Kościół robi duże wrażenie, starymi malowidłami którymi jest pokryty, unosi się tu niesamowita aura mistycyzmu i tajemnicy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przed kościołem, wiszą dzwony, które służą mnichom do celebracji swoich obrządków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podróż po zakamarkach skalnego miasta to niezapominane przeżycie, wędrujemy licznymi komnatami i tunelami pnąc się w górę i w dół. Nie da się nie myśleć o budowniczych, którzy dokonali tego cudu architektonicznego oraz o tym jak wyglądało codzienne życie mieszkańców skalnego miasta. Gdu wychodzimy z komnat, często trafiamy na liczne galeryjki skąd możemy podziwiać zapierający dech w piersiach widok na dolinę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cała podróż po skalnym mieście to około 1,5 godziny niesamowitej wycieczki. Gdy już nachodzimy się do woli i skończymy podziwiać skalne miasto udajemy się z na sam dół wydrążonym w skale długim korytarzem, oferującym nam przyjemny chłód.

No Comments Yet.

Leave a comment