Dubaj-informacje ogólne

Jeżeli ktoś z bliska chciałby przyjrzeć się ogromnemu przepychowi , podziwiać  architektoniczne cuda i nowinki technologiczne, zapraszamy do Dubaju.

Dubaj to stolica emiratu Dubaj wchodzącego w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ciesząca się dużą autonomią. Szejk Dubaju -Mohamed  pełni jednocześnie rolę wiceprezydenta oraz premiera całego państwa. Dubaj nie od zawsze był światowym centrum handlu i budownictwa. Jeszcze w latach 60 ubiegłego stulecia była to mała mieścina, w niczym nie przypominająca współczesnej metropolii.  Po odnalezieniu złóż ropy miasto zaczęło bardzo szybko się rozwijać, a swój rozkwit budowlany przeżywa od roku 2004. Bum budowlany  jest tak wielki, że oblicza się, że 30% światowych dźwigów znajduje się w tym właśnie mieście. Projekty budowlane odzwierciedlają najnowsze trendy w nowoczesnym budownictwie a nawet je wyprzedzają. W tym mieście dla inżynierów nie ma rzeczy nie możliwych a każdy kolejny projekt zapiera dech w piersiach, ważne żeby  było jak najwyżej i jak naj spektakularnej. Gdy zapytałem gdzie znajduje się centrum Dubaju, uzyskałem odpowiedź, ze zmienia się ono co kilka lat, zależnie od intensywności a także prestiżu nowo wybudowanych budynków. Wiele budynków ma już na etapie projektowania znaleźć się w księdze Guinessa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Błyskawiczny rozwój budowlany oraz turystyka mają na celu uniezależnić Dubaj od wydobycia ropy. Szybki rozwój budownictwa ma także i swoje ciemne strony, na budowach pracują tani pracownicy  z Indii a wypadki śmiertelne są na porządku dziennym.

Bogactwo i majestat miasta trudno wręcz opisać, nic więc dziwnego, że Dubaj jest największym importerem złota (rocznie importuje około 47 ton tego kruszcu).  O kosmopolityczności Dubaju świadczy fakt, że 80% populacji to osoby z zewnątrz  Państwa. Nic wiec dziwnego, ze wyrastają tu międzynarodowe fortuny , chodź większość ludzi traktuje Dubaj jako przystanek do dorobienia się i zmiany miejsca. Technologie i nowatorskość  Dubaju, zahacza o śmiałe filmy s-f, co powoduje, wyobcowanie  mało „ludzkie” podejście do mieszkańców.  Dubaj tak bardzo różni się od innych miast, że  jak dla nas jest to dobre miasto żeby je odwiedzić ale nie żeby mieszkać (zdanie to podziela wielu spotkanych przez nas dubajczyków).  Warto odwiedzić Dubaj by przyjrzeć się jak będą wyglądały miasta przyszłości , pełne technologicznych nowinek ale zapominające czasami o zwykłym człowieku (np. śladowa  ilość chodników, architekci wyszli z założenia, ze każdy ma swój samochód).

Jak się poruszać po Dubaju?

Poruszanie się bez własnego środka lokomocji będzie dosyć trudne (chodź istnieje dużo firm wypożyczających auta oraz  korporacji taksówkarskich). Aby uświadomić sobie podróżowanie po Dubau musimy zapomnieć o zasadach panujących w miastach, w których mieszkamy.  Miasto składa się z niezliczonej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu bez chodników oraz przejść dla pieszych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bardzo ciężko jest połapać się gdzie dana droga nas doprowadzi o raz przejść choćby na drugą stronę. Piesi mają tu bardzo trudne życie. Pomimo tak licznej siatki szerokich dróg, plagą miasta są korki i wypadki  (bardzo wysoki wskaźnik wypadków- standardowo jeden na 3 minuty). Dosyć dobrze jest rozwinięta sieć transportu publicznego, chodź przeznaczona jest ona dla ludzi mniej zamożnych (bez własnego samochodu). Największym udogodnieniem i nowinką techniczną za razem jest metro. Na jego budowę wydano około 4 miliardów dolarów i porusza się po specjalnym moście.  Ciekawostką technologiczną, jest fakt , że jest to największe  metro sterowane całkowicie przez komputer, w wagonikach nie ma maszynistów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stacja metra

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Centra handlowe

Kolejną, rzeczą jaka odróżnia Dubaj od innych miast jest znikoma ilość sklepów mało powierzchniowych. Osobom lubiącym małe warzywniaki i mających ulubionych sprzedawców będzie bardzo ciężko poczuć się tu jak w domu. Dominują wielkie centra handlowe, które pod względem usług całkowicie zaspokajają nawet najbardziej wyszukane potrzeby kupującego. W jednym z centrów handlowych, znajdują się ogromne akwaria (których nie powstydził by się żaden ogród zoologiczny)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

lodowisko

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

a zaraz obok znajduje się kryty stok narciarski, baseny na dachu oraz co tylko możemy sobie wymarzyć. Świątynia konsumpcji doprowadzona jest tu do perfekcji.

Zmarznąć w Dubaju?

Pomimo, że temperatura w Dubaju rzadko schodzi poniżej 30 stopni (podczas naszego pobytu było to nie mniej niż 37) a palące słonce dopadnie nas wszędzie na zewnątrz to możemy solidnie zmarznąć. Wszystkiemu winna jest klimatyzacja.  Wszędzie gdzie tylko się da zamontowano urządzenia do schładzania powietrza (nawet na przystankach).  Różnica temperatur oraz siarczysty mróz klimatyzacji, może sprawić że solidnie zmarzniemy a nawet się przeziębimy. Dochodziło nawet do paradoksów, że opuszczaliśmy centrum handlowe by pogrzać się trochę na palącym słońcu.

 

Co polecamy zwiedzić:

Dubai Marina

http://wedrowkizesmakiem.com/dubaj-marina/

Park Wodny

Pustynne safari

Dzielnica Bastakiya

1 Response

  1. Szybko tą Ziemię przemierzacie ;) smacznych krówek w Argentinos!

Leave a comment