Chile- magiczna wyspa Chiloe

Chiloe to druga co wielkości wsypa Ameryki Południowej, znajdująca się w południowym Chile. Zamieszkała jest przez dużą populacje Mapuczy (rdzennej ludności indiańskiej) co wraz z klimatem wyspy (gęste lasy,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

tajemnicze jeziora

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

oraz mgły),

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

spowodowały, że różne mity i legendy są żywe i w dzisiejszych czasach. Wystarczy  jeden rzut oka by  poczuć tajemniczy klimat wyspy. Gęste , odludne lasy , wysokie przybrzeżne skały oraz sztormowa pogoda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

są idealnym tłem dla tajemniczych wierzeń i istot. Wyspa Chiloe od wieków owiana jest tajemnicą a mieszkający na niej ludzie do dziś zachowali dużą część starych wierzeń i przesądów. Wiara katolicka, zmieszała się tu z rdzennymi wierzeniami. Wszechobecna jest wiara w złe duchy, które mieszkają w okolicznych lasach i mogą sprowadzić na ludzi wiele nieszczęść ze śmiercią włącznie. Nic więc dziwnego, że katoliccy księża bardzo często wzywani są do odprawiania egzorcyzmów, gdyż wiara, że ludzi opętał zły duch jest tu na porządku dziennym. Aby odstraszyć złe duchy w miejscach gdzie doszło do wypadków,  śmierci lub przemocy stawia się krzyże i małe kapliczki. Dla rdzennej ludności najważniejszą postacią po wodzu plemienia był zawsze czarownik, stąd w mitologii Mapuczów bardzo dużo uwagi poświęcone jest czarodziejom i wiedźmą.Symbolikę Mapuczów oraz podobizny bóstw wyspy możemy znaleźć w każdym mieście,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

barach i restauracjach.

Do fantastycznych stworzeń i przedmiotów, które możemy spotkać na wyspie Chiloe należą:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Basilisco-  wąż z głową koguta, przemieniający ludzi w kamień jednym tylko spojrzeniem.  Basalisco zakrada się w nocy do domów by wyssać z ze śpiących ludzi powietrze, pozostawiając jedynie szkielety. Jedynym sposobem aby się go pozbyć jest spalenie domostwa do którego się zakradł.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Brujo- jest to oficjalny term, którym określa się  na Chiloe wiedźmę. Siedziba wiedźm z Chiloe to jaskinia koło miejscowości Quicavi. Według podań by stać się czarownicą, kobieta musi zmyć chrzest w wodospadzie (stojąc w nim nie przerwanie 40 dni), zabić kogoś bliskiego a z jego skóry sporządzić przybornik w którym znajdować się będą zaklęcia oraz pakt z szatanem. Czarownice są bardzo niebezpieczne, mogą zabić nawet z dużej odległości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Invunche- skradzione przez czarownice dziecko, przekształcone w zdeformowanego potwora. Invunche stoi na straży jaskini wiedźm w Quicavi, strzegąc jej potwornym krzykiem. Gdy ktoś ten krzyk usłyszy, zostaje zamrożony na zawsze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Caleuche- upiorny statek, pływający w nocy pośród mgły. Na jego pokładzie podróżują czarownice, które podróżują na swoje sabaty.  Kto z rybaków napotka na swej drodze tą upiorną krypę, zostanie zamieniony w albatrosa albo delfina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pincoya- niezwykłej urody władczyni morza. Kto zauważy ją wyłaniająca się z fal, będzie miał wraz ze swą wioską bardzo udane połowy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trauco- trol leśny, podróżujący przez puszcze z wielką maczugą. Pomimo swej brzydoty i nagnanego obycia, jest w stanie uwieść każdą napotkaną kobietę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No Comments Yet.

Leave a comment