Chile – Curanto

Curanto jest najbardziej tradycyjną potrawą w Chile, która wywodzi się z wyspy Chiloe. Według pradawnych zasad przygotowanie potrawy powinno zacząć się od wykopania dziury w ziemi, jej wielkość jest zależna od liczby osób, które potem będą jeść. Dawniej przygotowywano danie dla całej wsi, dlatego ten rodzaj gotowania miał rangę obrzędu.

Przejdźmy dalej, na dnie dziury układało się kamienie a następnie liście chilijskiego rabarbaru, który miał uszczelnić "piec". Następnie układa się składniki: małże i inne owoce morza, warstwa liści, mięso - wieprzowina, kurczak, kiełbasa - liście, na koniec układano ziemniaki i wszystko przykrywano liśćmi i posypywano ziemią.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dzisiejszych czasach raczej trudno dostrzec tę metodę przygotowania potrawy, tym bardziej, że serwuje je każda restauracja, więc każda musiałaby mieć odpowiednie miejsce gdzieś w pobliżu.

Obecnie danie przygotowuje się w garnku, a wywar, który powstaje w trakcie gotowania można dostać dodatkowo w kubku - swoja drogą bardzo dobry.

Talerz curanto zamawialiśmy w dwóch różnych miejscach i zawsze wyglądał tak samo. Na dnie mule i ostrygi  ( jak dla mnie zdecydowanie za dużo !), na tym kawałek kiełbasy, boczku, udko z kurczaka i papka ziemniaczana, która smakiem przypominała pyzę. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na pewno trzeba spróbować tego dania, tym bardziej, że cena nie jest wygórowana. Zazwyczaj to 4.500 - 5.000 peso, czyli ok. 25 zł.  Jednak ja nie jestem wielką fanką curanto. Podamy Wam kilka innych przepisów na dania znacznie smaczniejsze, którymi kuchnia chilijska może się poszczycić.

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment