Azerski szaszłyk z baraniny

Chyba trudniej wyobrazić sobie inną sztandarową potrawę kuchni azerskiej niż szaszłyk z baraniny.  W każdej restauracji, czy to przy drodze, czy też w centrum Baku możemy być pewnie, że poczujemy zapach smażonego szaszłyka.  Małe paleniska i skwierczące na nich mięsa nierozłącznie wpisują się w krajobraz Azerbejdżanu.  Podczas przystanków marszrutą napotkać możemy jednoosobowe mikro  „Fast foody” składające się z przenośnego  paleniska i kilku smażących się szaszłyków. Popularność tej potrawy mówi nam także coś więcej o samych Azerach. Oprócz jedzenia, równie ważną rzeczą jest spotkanie się przy okazji smażenia z rodziną i przyjaciółmi. Im więcej osób i większy gwar tym lepiej i weselej. Podróżując po Azerbejdżanie,  często będziemy świadkami takich właśnie biesiad. Rodzina i przyjaciele, zjeżdżają się w kilka samochodów, wypchanych do granic możliwości jedzeniem. Później przy dźwiękach etnicznej muzyki z samochodowych  odtwarzaczy, jedzenie transportuje się na zewnątrz i przyrządza. Biesiady takie trwają długie godziny, są bardzo dynamiczne i głośne.

 

Składniki:

0,5 kilo baraniny z kością

2 krojone cebule

Cytryna

Krojone pomidory  i ogórki

Łyżka octu

Łyżka rozpuszczonego masła

Pieprz i sól.

 

Sposób przyrządzenia:

Mięso wraz kością kroimy na małe kawałki i marynujemy. W skład marynaty wchodzi sok z cytryny, ocet, sól, pieprz i drobno posiekana cebula. Mięso powinno leżeć w marynacie minimum 3 godziny a najlepiej jakby leżało całą noc poprzedzającą grillowanie.

Mięso nakładamy wraz z pokrojonymi paskami cebuli na szpadki bądź na patyczki i grillujemy nad żarem około 20 minut. Gdy mięso jest już gotowe polewamy je rozpuszczonym masłem i serwujemy z sałatką (posiekane ogórki, pomidory skropione cytryną)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zobacz pozostałe przepisy»

No Comments Yet.

Leave a comment