Angielskie śniadanie (po polsku)

Każda osoba będąca na Wyspach Brytyjskich na wycieczce bądź mieszkająca tam czas dłuższy musiała zetknąć się z tradycyjnym brytyjskim śniadaniem. Podawane jest w każdym barze i jest to najpopularniejszy posiłek śniadaniowy. W zależności od regionu śniadanie to mogło różnić się kilkoma składnikami , lecz podstawowe składniki są zawsze takie same. Śniadanie to daje nam siłę na cały dzień, gdyż posiada nieskończoną chyba liczbę kalorii i jest bardzo tłuste. Śniadanie te ma swoje źródła w historii i klimacie Wielkiej Brytanii. Posiłek ten przeznaczony był dla ciężko pracujących fizycznie mężczyzn (często był to jedyny posiłek podczas dnia). Potrzebę kalorii wzmagała jeszcze kapryśna brytyjska pogoda, wietrzna, zimna i deszczowa.
Śniadanie to jest szczególnie polecane na syndrom dnia następnego, jeżeli uda się nam je przełknąć będziemy zdrowi w ciągu kilku minut.
Jak już wspominałem śniadanie różni się w zależności od regionu Wielkiej Brytanii. Podstawą dla wszystkich rodzajów śniadań są grzanki, jajka sadzone, kaszanka (biała i czarna), plastry bekonu oraz fasolka w sosie pomidorowym. W poszczególnych regionach dodaje się:
Kornwalia- placki ziemniaczane (usmażone z mieszanki tłuczonych ziemniaków, mąki i masła). W przeszłości podawało się także sardynki i śledzie.
Irlandia- smażone pomidory, smażona wątróbka, pieczarki, ciemny chleb
Ulster-(składniki tak jak w Irlandii), smażone ziemniaki,
Szkocja- ciasteczka owsiane, smażone grzyby, pudding owocowy,

By przyrządzić brytyjskie śniadanie w polskich warunkach, będziemy musieli zastąpić małe kiełbaski z kaszanki innym rodzajem mięsa np. parówkami. Na podanym poniżej zdjęciu znajdują się:
-smażone na patelni tosty
-smażone plastry boczku
-jajka sadzone
-smażone parówki
Fasolka w sosie z puszki (podgrzana)
Dodatkowo można dodać smażonego pomidora i pieczarki, chodź ja nie jestem ich wielkim fanem gdy pojawiają się w śniadaniu.

No Comments Yet.

Leave a comment